/ listopad 15, 2015/ Aktualności

 Uczniowie Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Dąbrowicy wspólnie przygotowali uroczystą akademię poświęconą 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na początku głos zabrała Pani Małgorzata Leja dyrektor Szkoły Podstawowej, która przypomniała, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz odzyskana nie jest czymś trwałym, danym na zawsze, tylko czymś, co trzeba pielęgnować.

 

Następnie, podczas montażu słowno – muzycznego mogliśmy przenieść się w czasie i wspólnie pokonać trudną drogę do wolności. Część artystyczna składała się z czterech stacji kolejowych: Niewola, Powstania, Pierwsza wojna i na koniec długo wyczekiwana Wolność. Przewodnicy – narratorzy prowadzili tytułowy pociąg przez 123 lata niewoli, zatrzymując się na kolejnych stacjach i wprowadzając w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.

Uroczystość miała podniosły charakter. Można było usłyszeć wiele patriotycznych pieśni i wierszy. Młodzi artyści opowiadali o tęsknotach Polaków żyjących w trzech różnych zaborach do wolnej i suwerennej ojczyzny, a także o podejmowanych przez nich próbach odzyskania niepodległości. W patriotyczne śpiewy angażowali się wszyscy uczestnicy obchodów tego wyjątkowego święta, zaś najmłodsi przypomnieli zgromadzonym o wartości polskich symboli narodowych, które należy darzyć ogromnym szacunkiem.

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała pani Lucyna Pietrycha dyrektor Gimnazjum, która podkreśliła wagę Narodowego Święta Niepodległości oraz podziękowała uczniom za uczczenie tego święta odpowiednim zachowaniem.

Uroczystość ta przypomniała społeczności szkolnej o ważnym wydarzeniu z kart historii Polski. Stała się szczególną lekcją historii nie tylko dla uczniów starszych klas, ale również tych najmłodszych. Nad przebiegiem akademii czuwały panie: Edyta Kusa, Halina Kycia, Justyna Serafin oraz pan Bogumił Łyko.