/ wrzesień 6, 2015/ Aktualności

 

Sztuka czytania jest niby nowym zmysłem,

nieskończenie głębszym i rozleglejszym od wzroku.

Bolesław Prus

W sobotę 5 września w przepięknie udekorowanym holu naszej szkoły z wyeksponowanym hasłem „Narodowe Czytanie” spotkali się uczniowie, nauczyciele i rodzice. W tym dniu nasze szkoły odpowiadając na apel Prezydenta RP, który objął honorowy patronat nad akcją „Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa”, właczyły się w ogólnopolskie działania. 

 

Na początku głos zabrała Pani Małgorzata Leja dyrektor Szkoły Podstawowej, która zapoznała zgromadzonych z główną ideą przedsięwzięcia, którą jest pielęgnowanie historii polskiej literatury i popularyzacja czytelnictwa.

Odczytywanie utworów Bolesława Prusa poprzedziła prezentacja multimedialna na temat życia i twórczości wybitnego pisarza, którą przygotowała pani Edyta Kusa nauczycielka Publicznego Gimnazjum. Naszą szkolną akcję „Narodowego Czytania” wzbogaciliśmy fragmentami innych cenionych utworów Prusa. Faraon, Antek, Katarynka, Michałko, Anielka, to dzieła czytane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Wybrane teksty okazały się interesujące dla słuchaczy, zwłaszcza, że uczestnicy spotkania wykazali olbrzymie zdolności aktorskie. Na twarzach zebranych uśmiech przeplatał się z zachwytem nad umiejętnościami czytających.

Na podsumowanie akcji rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Ortograficzny ph. Życie i twórczość Bolesława Prusa zorganizowany z okazji IV edycji Narodowego Czytania przez nauczycielkę j. polskiego panią Halinę Kycia.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy Narodowego Czytania mogli uzyskać pamiątkowe stemple z okolicznościowej pieczęci, którą specjalnie na tę okazję przekazała naszej szkole Kancelaria Prezydenta.

Wspólna lektura perełek polskiej literatury była wspaniałą przygodą intelektualną, popularyzacją czytelnictwa oraz sposobem na radosne spędzenie wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury.

Już po raz drugi wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, a nad przygotowaniem literackiego spotkania z twórczością Bolesława Prusa czuwała polonistka pani Halina Kycia.