/ grudzień 17, 2014/ Aktualności

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalno – Oświatowych i Gospodarczych
w Dąbrowicy we współpracy ze Szkołą Podstawową i Publicznym Gimnazjum w Dąbrowicy oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury i Wiejskim Domem Kultury w Kolonii Polskiej

w ramach Programu Działaj Lokalnie 2014
 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez
Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i
Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku
realizuje projekt „Wolność kocham i rozumiem… ’89 x Bis”

 

W listopadowe popołudnie uczniowie Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Dąbrowicy zaprosili mieszkańców Kolonii Polskiej do wzięcia udziału w happeningu ,,Spotkanie przy Okrągłym Stole”. Jest to kolejny element projektu, który ma za zadanie upamiętnić i przybliżyć przemiany ustrojowe dokonane w Polsce po roku 1989 w ramach obchodów 25 rocznicy tamtych wydarzeń. Młodzież przygotowała symboliczny, biało-czerwony ,,Okrągły Stół” wokół którego umieszczono krzesła z nazwiskami najważniejszych postaci, uczestników obrad opozycji z komunistycznymi władzami w roku 1989. Chętnie zajmowano miejsca np. Lech Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego czy innych czołowych polityków, poznając przy okazji ich krótkie notki biograficzne. Zaprezentowano przygotowaną przez uczennice Publicznego Gimnazjum prezentację multimedialną przedstawiającą  genezę, przebieg obrad  oraz najważniejsze osiągnięcia ,,Okrągłego Stołu”. Była to nietypowa, aktywna lekcja historii, tej najnowszej a jednak czasami trudnej i niezrozumiałej dla młodego pokolenia. Przybyli mieszkańcy przypomnieli sobie wydarzenia z roku 1989 oraz otrzymali biało- czerwoną flagę z zachętą i prośbą od organizatorów by wywieszać ją w czasie świąt narodowych, manifestując w ten sposób swój patriotyzm. 

Happening uświetnił występ ucznia klasy IV, mieszkańca Kolonii Polskiej, Karola Błońskiego z towarzyszeniem chórku uczennic, który zaprezentował piosenkę pt. ,,Pięknie żyć”.

Organizatorzy dziękują Panom –  Leszkowi Połciowi dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce oraz Markowi Latawcowi z Wiejskiego Domu Kultury w Kolonii Polskiej za pomoc i owocną współpracę. Dziękujemy również Pani Sołtys Krystynie Kiełboń i mieszkańcom za wsparcie i obecność w tym  ważnym dla nas przedsięwzięciu.